  • BFC238556512
BFC238556512
advertisement
Manufacturer No:
BFC238556512
HK JDW NO:
886-BFC238556512
Datasheet:
BFC238556512
Description:
MKP385 5100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238556512
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2007
  • Series
    MKP385
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    5100pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    5.9944mm