  • BFC238568182
BFC238568182
advertisement
Manufacturer No:
BFC238568182
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC238568182
Package:
Radial
Datasheet:
BFC238568182
Description:
MKP385 1800pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238568182
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MKP385
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    1800pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    5.0038mm