  • BFC238580102
BFC238580102
advertisement
Manufacturer No:
BFC238580102
HK JDW NO:
886-BFC238580102
Datasheet:
BFC238580102
Purchasing and Inquiry
BFC238580102 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.591 15.00mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.
BFC238580102 Features
BFC238580102 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC238580102 applications of film capacitors.
  • Blocking
  • Industrial and automotive inverters
  • Test and measuring equipment
  • Matching networks
  • Audio/video equipment
  • Bypassing
  • Snubbering
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Mobile communications
  • TV and monitor sets
Step5Bar-code shipping tag
BFC238580102
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 700
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm