  • BFC238601185
BFC238601185
advertisement
Manufacturer No:
BFC238601185
HK JDW NO:
886-BFC238601185
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
BFC238601185
Description:
MMKP386 1.8μF Film Capacitor ±5% Rectangular Box Screw Terminals 850V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount, Screw
Step5Bar-code shipping tag
BFC238601185
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Operating Temperature
    -50°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MMKP386
  • Size / Dimension
    1.732Lx1.181W 44.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
  • Termination
    Screw Terminals
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Applications
    Snubber
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    850V
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    22.7076mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhms
  • Lead Spacing
    0.894 22.70mm
  • Height Seated (Max)
    1.811 46.00mm
  • Length
    43.9928mm
  • Width
    29.9974mm