  • BFC241763904
BFC241763904
advertisement
Manufacturer No:
BFC241763904
HK JDW NO:
886-BFC241763904
Datasheet:
BFC241763904
Description:
MKP417 390nF Film Capacitor 5% Radial PC Pins 160V-DC 63V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC241763904
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP417
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    5%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    390nF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    5.9944mm