  • BFC242032402
BFC242032402
advertisement
Manufacturer No:
BFC242032402
HK JDW NO:
886-BFC242032402
Datasheet:
BFC242032402
Description:
MKP420 2.4nF Film Capacitor 5% Radial PC Pins 630V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC242032402
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP420
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    5%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2.4nF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    3.5052mm