  • BFC246842104
BFC246842104
advertisement
Manufacturer No:
BFC246842104
HK JDW NO:
886-BFC246842104
Datasheet:
BFC246842104
Description:
MKT468 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC246842104
    Select All
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Weight
    1.479987g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKT468
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.311W 17.50mmx7.90mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    TR, 20 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Size Code
    6931
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    7.9mm