  • BFC246855474
BFC246855474
advertisement
Manufacturer No:
BFC246855474
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC246855474
Package:
Radial
Datasheet:
BFC246855474
Description:
MKT468 0.47μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC246855474
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size Code
    6933
  • Height Seated (Max)
    0.807 20.50mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    8.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT468
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.331W 17.50mmx8.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm