  • BFC246860153
BFC246860153
advertisement
Manufacturer No:
BFC246860153
HK JDW NO:
886-BFC246860153
Datasheet:
BFC246860153
Description:
MKT468 0.015μF Film Capacitor 10% Radial PC Pins 1kV-DC 250V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC246860153
    Select All
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 400
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    BULK
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%