  • BFC246861275
BFC246861275
advertisement
Manufacturer No:
BFC246861275
HK JDW NO:
886-BFC246861275
Datasheet:
BFC246861275
Description:
MKT468 2.7μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC246861275
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKT468
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.315W 17.50mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2.7μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    8.001mm