  • BFC246951104
BFC246951104
advertisement
Manufacturer No:
BFC246951104
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC246951104
Package:
Radial
Datasheet:
BFC246951104
Description:
Film Capacitors .1uF 10% 400volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC246951104
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKT469
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.224W 12.50mmx5.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Size Code
    4922
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    12.5mm
  • Width
    5.7mm