  • BFC247016105
BFC247016105
advertisement
Manufacturer No:
BFC247016105
HK JDW NO:
886-BFC247016105
Datasheet:
BFC247016105
Description:
MKT470 1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC247016105
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    Box
  • Depth
    6mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2824
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    7.2mm