  • BFC247036393
BFC247036393
advertisement
Manufacturer No:
BFC247036393
HK JDW NO:
886-BFC247036393
Datasheet:
BFC247036393
Description:
MKT470 0.039μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC247036393
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.039μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Size Code
    2814
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    7.2mm