  • BFC247042104
BFC247042104
advertisement
Manufacturer No:
BFC247042104
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC247042104
Package:
Radial
Datasheet:
BFC247042104
Description:
MKT470 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC247042104
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Weight
    599.989307mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT470
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    Box
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Size Code
    2824
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    6mm