  • BFC247056272
BFC247056272
advertisement
Manufacturer No:
BFC247056272
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC247056272
Datasheet:
BFC247056272
Description:
MKT470 2700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC247056272
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    MKT470
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2700pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    Box
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Size Code
    2810
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.2mm