  • BFC247085683
BFC247085683
advertisement
Manufacturer No:
BFC247085683
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC247085683
Datasheet:
BFC247085683
Description:
MKT470 0.068μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC247085683
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2011
  • Series
    MKT470
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    7.2mm