  • BFC247932115
BFC247932115
advertisement
Manufacturer No:
BFC247932115
HK JDW NO:
886-BFC247932115
Datasheet:
BFC247932115
Description:
MKP479 1.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC247932115
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP479
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.315W 26.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    1.1μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    8.001mm