  • BK1/GMC-400-R
BK1/GMC-400-R
advertisement
Manufacturer No:
BK1/GMC-400-R
HK JDW NO:
255-BK1/GMC-400-R
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
BK1/GMC-400-R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BK1/GMC-400-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    767.988581mg
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GMC
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Resistance
    615mOhm
  • Voltage - Rated
    250V
  • Current Rating (Amps)
    400mA
  • Current Rating
    400mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, KC, UL
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Response Time
    Medium Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    0.18
  • DC Cold Resistance
    0.615Ohms
  • Length
    19.9898mm