  • BK250-145-SZ
BK250-145-SZ
advertisement
Manufacturer No:
BK250-145-SZ
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-BK250-145-SZ
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
Description:
PPTC,SQUARE 7.5MM, 250V 0.145A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BK250-145-SZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Mfr
    YAGEO
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Size / Dimension
    0.295" L x 0.181" W (7.50mm x 4.60mm)
  • Type
    Polymeric
  • Approval Agency
    UL
  • Lead Spacing
    0.201" (5.10mm)
  • Current - Max
    3 A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    145 mA
  • Voltage - Max
    250V
  • Time to Trip
    15 s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    3.5 Ohms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    6.5 Ohms
  • Current - Trip (It)
    290 mA