  • BK/AGC-V-30-R
BK/AGC-V-30-R
advertisement
Manufacturer No:
BK/AGC-V-30-R
HK JDW NO:
255-BK/AGC-V-30-R
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
Datasheet:
BK/AGC-V-30-R
Description:
Cartridge Fuses 250VAC 30A Axial Lead
Step5Bar-code shipping tag
BK/AGC-V-30-R
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Published
    2007
  • Series
    AGC
  • Size / Dimension
    0.266Diax1.292L 6.76mmx32.82mm
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Current Rating (Amps)
    30A
  • Voltage - Rated AC
    32V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    6.76mm
  • Physical Dimension
    6.76mm x 32.82mm
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1kA
  • Rated Current
    30A
  • Melting I2t
    3.807
  • DC Cold Resistance
    0.002Ohm
  • Circuit Protection Type
    Electric Fuse
  • Body Height
    32.82mm