  • BM24-40DP/2-0.35V(51)
BM24-40DP/2-0.35V(51)
advertisement
Manufacturer No:
BM24-40DP/2-0.35V(51)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-BM24-40DP/2-0.35V(51)
Package:
Description:
CONN HDR 40POS 0.35MM + PWR SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BM24-40DP/2-0.35V(51)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Pins
    40
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BM24
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    42 (40 + 2 Power)
  • Number of Rows
    2
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Mixed Contacts
    YES
  • Pitch
    0.014 0.35mm
  • Total Number of Contacts
    42
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Durability
    10 Cycles
  • Insulator Color
    BLACK
  • Height Above Board
    0.026 0.65mm
  • Stack Height (Mating)
    0.8mm