  • BP/FRN-R-25
BP/FRN-R-25
advertisement
Manufacturer No:
BP/FRN-R-25
HK JDW NO:
256-BP/FRN-R-25
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
BP/FRN-R-25
Description:
Industrial & Electrical Fuses FUSETRN DUAL ELE FUS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BP/FRN-R-25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    56.699046g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    Fusetron™ FRN
  • Size / Dimension
    0.560Diax2.000L 14.22mmx50.80mm
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Voltage - Rated
    250V
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    25A
  • Current Rating
    25A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 20kA DC
  • Class Code
    RK5
  • Length
    50.8mm