  • BQ014D0563K
BQ014D0563K
advertisement
Manufacturer No:
BQ014D0563K
HK JDW NO:
66-BQ014D0563K
Datasheet:
BQ014D0563K
Description:
BQ 0.056μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BQ014D0563K
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.098W 7.50mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Length
    4.1mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Custom Capabilities
    Other Tolerances Values On Request
  • Height
    6.5024mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Width
    2.5mm