  • BQ014E0102JDC
BQ014E0102JDC
advertisement
Manufacturer No:
BQ014E0102JDC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-BQ014E0102JDC
Package:
Radial
Datasheet:
BQ014E0102JDC
Description:
BF/Q01( E) 1nF Film Capacitor 5% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BQ014E0102JDC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    BF/Q01( E)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    3010
  • Custom Capabilities
    Other Tolerances On Request
  • Height
    6.5mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    2.5mm