  • BQ20Z70PWRG4
BQ20Z70PWRG4
advertisement
Manufacturer No:
BQ20Z70PWRG4
HK JDW NO:
815-BQ20Z70PWRG4
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
BQ20Z70PWRG4
Purchasing and Inquiry
BQ20Z70PWRG4 Overview
It belongs to package 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). Analog IC POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT is used in this device. A total of 1 channels are available. 20 pins are attached to it. The case is labeled Tape & Reel (TR). You can mount this part by using Surface Mount. Supply voltage should not fall below 2.4V volts for this part. The Power Management Circuits family of electrical components includes this component. Surface Mount is located in the way of this part. In order for this chip to function correctly, the supplied voltage can't exceed 2.6V volts. It is capable of delivering the Battery Monitor functions. Temperatures in the -40°C~85°C TA range are ideal for this part. Lithium Ion/Polymer is a part of this part's battery chemistry. Keep in mind that this device should be set to 2.5V at all times. This is a family based on BQ20Z70. A voltage in the range of 2.5V is specified for this device's operating supply voltage. Impedance Track? corresponds to the device's series.
BQ20Z70PWRG4 Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Package
with 20 Pins
Mounting Type: Surface Mount
Battery Chemistry : Lithium Ion/Polymer
operate supply voltage at the range of 2.5V
BQ20Z70PWRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments BQ20Z70PWRG4 Battery Management ICs applications.
  • Monitoring the battery
  • Buses
  • Solar and wind-generating plants
  • Chargers 30 kW to 150 kW
  • Electric-powered machinery
  • On-board battery charger
  • Server secondary power (board)
  • UAV
  • Industrial Lidar
  • Ventilator
Step5Bar-code shipping tag
BQ20Z70PWRG4
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    78.187985mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    BQ20Z70
  • Function
    Battery Monitor
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    SMBus
  • Max Supply Voltage
    2.6V
  • Min Supply Voltage
    2.4V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature, Over/Under Voltage, Short Circuit
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    2 ~ 4
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm