BQ25017RHLT
BQ25017RHLT
699-BQ25017RHLT
20-VFQFN Exposed Pad
Constant - Programmable 20-VFQFN Exposed Pad Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
BQ25017RHLT Overview
It is contained in the package Tape & Reel (TR).In the package 20-VFQFN Exposed Pad, there is a version of it.The mounting type of the device is Surface Mount.The best way to adjust the temperature is to set it to -40°C~125°C TA.To charge the device, there is a requirement for Constant - Programmable current.In the case of the battery pack, it is 4.2V.The charging current of the part is 500mA at maximum.Devices with a maximum supply voltage of 6.5V are preferred.20-VQFN (3.5x4.5) is its supplier package.
BQ25017RHLT Features
Battery pack voltage of 4.2V
20-VFQFN Exposed Pad package
BQ25017RHLT Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC BQ25017RHLT Battery Chargers ICs applications.
- Maintenance shops
- Embedded automotive applications
- Emergency/Security
- Smart cameras
- Modern LA
- Conventional charge
- Floor scrubber
- Wireless headphones
- Automotive battery charger circuits
- Rental fleets
Package
BQ25017RHLT
Rochester Electronics699-MAX17015AETP+20-WFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-ADP3820ARTZ-4.2RL7-2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MC33342P8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MIC79050-4.2BMM8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-NCP1855FCCT1G25-UFBGA, FCBGA2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MC33342PG8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX14658ETE+T16-WFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-ISL6292-2CR3-T10-VFDFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-ISL6292-1CR416-VQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX1811ESA8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare