  • BQ27546YZFT-G1
BQ27546YZFT-G1
advertisement
Manufacturer No:
BQ27546YZFT-G1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-BQ27546YZFT-G1
Package:
15-UFBGA, DSBGA
Datasheet:
BQ27546YZFT-G1
Description:
-40°C~85°C TA 1 Channel BOTTOM Battery Management ICs 3.6V BQ27546 15 Pins 1 Cell Lithium-Ion 15-UFBGA, DSBGA
Purchasing and Inquiry
BQ27546YZFT-G1 Overview
The 15-UFBGA, DSBGA package is suitable for battery instrument. The analog IC in this power management IC is POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT. As of right 1w, there are 1 channels available. 15 pins are present on it. It's packaged in a Tape & Reel (TR) case. Surface Mount is the mount number for this electronic part. The voltage supply for this electric component should not be less than 2.8V volts. This electronic component is mounted in the way of Surface Mount. A voltage of 4.5V volts is recommended for this power IC. The Battery Monitor functions can be delivered by it. A temperature range of -40°C~85°C TA is optimal for the electric part to deliver its performance. A battery chemistry of Lithium-Ion is used in this electronic part. It is imperative to keep this transceiver ic set to 3.6V at all times. The family BQ27546 is the basis for it. It corresponds to thepower IC's serial number Impedance Track?.
BQ27546YZFT-G1 Features
Available in 15-UFBGA, DSBGA Package
with 15 Pins
Mounting Type: Surface Mount
Battery Chemistry : Lithium-Ion
operate supply voltage at the range of 3.6V
BQ27546YZFT-G1 Applications
There are a lot of Texas Instruments BQ27546YZFT-G1 Battery Management ICs applications.
  • Passenger cars
  • Power supplies
  • ADAS ECU
  • Grid support
  • Shuttle robots
  • On-board battery charger
  • Front light
  • Ventilator
  • Server secondary power (board)
  • Motor drive - 3 phase AC100V-240V AC servo
Step5Bar-code shipping tag
BQ27546YZFT-G1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    15-UFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    15
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Impedance Track™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    15
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.6V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BQ27546
  • Function
    Battery Monitor
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    HDQ, I2C
  • Max Supply Voltage
    4.5V
  • Min Supply Voltage
    2.8V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Battery Chemistry
    Lithium-Ion
  • Number of Cells
    1
  • Height
    625μm
  • Length
    1.75mm
  • Width
    2.75mm