  • BQ4010MA-85
BQ4010MA-85
advertisement
Manufacturer No:
BQ4010MA-85
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-BQ4010MA-85
Package:
28-DIP Module (0.61, 15.49mm)
Datasheet:
BQ4010MA-85
Description:
5V V Through Hole Memory IC BQ4010 64 kb kb 37.72mm mm 50mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
BQ4010MA-85
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP Module (0.61, 15.49mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    85GHz
  • Base Part Number
    BQ4010
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    64Kb 8K x 8
  • Operating Supply Current
    50mA
  • Nominal Supply Current
    50mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Memory Format
    NVSRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    8KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    85ns
  • Density
    64 kb
  • Standby Current-Max
    0.004A
  • Access Time (Max)
    85 ns
  • Word Size
    8b
  • Height Seated (Max)
    9.53mm
  • Length
    37.72mm