  • BR1001SG-G
BR1001SG-G
advertisement
Manufacturer No:
BR1001SG-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-BR1001SG-G
Package:
4-Square, BR-8
Datasheet:
BR1001SG-G
Purchasing and Inquiry
BR1001SG-G Overview
BR1001SG-G Features
4-Square, BR-8 package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 10A
BR1001SG-G Applications
There are a lot of Comchip Technology BR1001SG-G applications of bridge rectifiers.
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Power distribution – SCR based transformer tap changers
  • High temperature and rectifiers
  • Electrically isolated aluminum case
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Rectifier for induction heating
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Working peak reverse voltages 200 to 1 ,000 volts
Step5Bar-code shipping tag
BR1001SG-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-Square, BR-8
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-W4
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    BRIDGE, 4 ELEMENTS
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 5A
  • Output Current-Max
    10A
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    175A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    100V
  • Breakdown Voltage-Min
    100V