  • BR246D-320B1-28V-020M
BR246D-320B1-28V-020M
advertisement
Manufacturer No:
BR246D-320B1-28V-020M
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-BR246D-320B1-28V-020M
Package:
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 28V
Step5Bar-code shipping tag
BR246D-320B1-28V-020M
  • Max Voltage Rating (AC)
    208V
  • Max Current Rating
    10A
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    320Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@115VAC
  • Coil Voltage
    28VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    208VAC 28VDC -Max
  • Coil Current
    87.5mA
  • Release Time
    15 ms
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Coil Power
    500mW
  • Must Release Voltage
    5.1VDC
  • Coil Voltage (DC)
    28V
  • Contact (AC) Max Rating I Load
    8A@115VAC
  • Contact (AC) Max Rating M Load
    4A@115VAC
  • Body Height
    25.65mm
  • Length - Termination
    0.0076 inch
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Plain Case
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    45.4g
  • Operating Temperature
    -70°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    BR246D
  • Termination
    Solder
  • HTS Code
  • Termination Style
    Solder Hook
  • Body Length or Diameter
    26.03mm
  • Body Breadth
    13.33 mm
  • Physical Dimension
    26.03mm x 13.33mm x 25.65mm