  • BR24T16NUX-WTR
BR24T16NUX-WTR
advertisement
Manufacturer No:
BR24T16NUX-WTR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BR24T16NUX-WTR
Package:
8-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Surface Mount Memory IC BR24T16 16 kb kb 3mm mm
Quantity:
In Stock : 3821
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BR24T16NUX-WTR
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-UFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.6V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BR24T16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.6V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    16Kb 2K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    400kHz
  • Supply Current-Max
    0.002mA