  • BSC020N03LSGATMA1
BSC020N03LSGATMA1
advertisement
Manufacturer No:
BSC020N03LSGATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSC020N03LSGATMA1
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
BSC020N03LSGATMA1
Description:
Trans MOSFET N-CH 30V 28A 8-Pin TDSON EP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BSC020N03LSGATMA1
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    2.5W Ta 96W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    96W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    2m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.2V @ 250μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    7200pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    28A Ta 100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    93nC @ 10V
  • Rise Time
    7ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    28A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0029Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    400A