  • BSC029N025S G
BSC029N025S G
advertisement
Manufacturer No:
BSC029N025S G
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSC029N025S G
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
BSC029N025S G
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 2.9m Ω @ 50A, 10V ±20V 5090pF @ 15V 41nC @ 5V 25V 8-PowerTDFN
Quantity:
In Stock : 4925
Step5Bar-code shipping tag
BSC029N025S G
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    OptiMOS™
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    2.8W Ta 78W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    2.9m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 80μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    5090pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    24A Ta 100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    41nC @ 5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    25V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    24A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0045Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    200A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    25V