  • BSH-050-01-C-D-LC
BSH-050-01-C-D-LC
advertisement
Manufacturer No:
BSH-050-01-C-D-LC
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-BSH-050-01-C-D-LC
Package:
Datasheet:
Description:
Socket, Center Strip Contacts Tube 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions BSH Gold Solder
Step5Bar-code shipping tag
BSH-050-01-C-D-LC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tube
  • Series
    BSH
  • Published
    2012
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Socket, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    50.0μin 1.27μm
  • Height Above Board
    0.128 3.25mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm