  • BSM100GB170DN2HOSA1
BSM100GB170DN2HOSA1
advertisement
Manufacturer No:
BSM100GB170DN2HOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSM100GB170DN2HOSA1
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1700V 145A 1000W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BSM100GB170DN2HOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    1kW
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    1000W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.9V
  • Max Collector Current
    145A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    145A
  • Input Capacitance
    16nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.9V @ 15V, 100A
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    16nF @ 25V