  • BSM10GP120BOSA1
BSM10GP120BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
BSM10GP120BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSM10GP120BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
Description:
IGBT 2 LOW POWER ECONO2-5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BSM10GP120BOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    100W
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Three Phase Bridge Rectifier
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    500μA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    20A
  • Turn On Time
    95 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.85V @ 15V, 10A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    345 ns
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    600pF @ 25V