  • BT1308-600D,412
BT1308-600D,412
advertisement
Manufacturer No:
BT1308-600D,412
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-BT1308-600D,412
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
BT1308-600D,412
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BT1308-600D,412
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Triac Type
    Logic - Sensitive Gate
  • Holding Current-Max
    10mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    TRIACs
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BT1308
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    O-PBCY-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    9A 10A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    5mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    10mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    800mA
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    600V
  • Leakage Current (Max)
    0.1mA
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    30V/us