  • BT138X-600F,127
BT138X-600F,127
advertisement
Manufacturer No:
BT138X-600F,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BT138X-600F,127
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Description:
TRIAC 600V 12A TO220-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BT138X-600F,127
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    BT138
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    95A 105A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    25mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    30mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    12A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    600V