  • BT139-600-0Q
BT139-600-0Q
advertisement
Manufacturer No:
BT139-600-0Q
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BT139-600-0Q
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
BT139-600-0/SIL3P/STANDARD MAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BT139-600-0Q
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Configuration
    Single
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    155A 170A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    70mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    45mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    16A