  • BT145-800RTQ
BT145-800RTQ
advertisement
Manufacturer No:
BT145-800RTQ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BT145-800RTQ
Package:
TO-220-3
Purchasing and Inquiry
BT145-800RTQ Overview
BT145-800RTQ Features
BT145-800RTQ Applications
There are a lot of WeEn Semiconductors BT145-800RTQ applications of SCRs thyristors.
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Welders
  • Motor starters
  • Heat and temperature control
  • DC motor control and drives
  • Battery charges
  • Uninterruptable power supplies
  • Lighting control
  • Wind mill
  • Power converters
Step5Bar-code shipping tag
BT145-800RTQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    300A 330A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    10mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    60mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    25A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    16A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.5V
  • Current - Off State (Max)
    2mA