  • BT151-800R,127
BT151-800R,127
advertisement
Manufacturer No:
BT151-800R,127
HK JDW NO:
887-BT151-800R,127
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BT151-800R,127
Purchasing and Inquiry
BT151-800R,127 Overview
Devices are characterized by their repetitive peak off-state voltage, which, in this case, is 800V.
BT151-800R,127 Features
the repetitive peak off-state voltage of this device is 800V
BT151-800R,127 Applications
There are a lot of WeEn Semiconductors BT151-800R,127 applications of SCRs thyristors.
Step5Bar-code shipping tag
BT151-800R,127
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
    BT151
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ANODE
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    120A 132A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    15mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    20mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    12A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    800V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    7.5A
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.75V
  • Current - Off State (Max)
    500μA
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    800V