  • BTA04-700TRG
BTA04-700TRG
advertisement
Manufacturer No:
BTA04-700TRG
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-BTA04-700TRG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BTA04-700TRG
Description:
TRIAC SENS GATE 700V 4A TO220AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BTA04-700TRG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.000006g
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    TRIACs
  • Voltage - Rated DC
    700V
  • Current Rating
    4A
  • Base Part Number
    BTA04
  • Configuration
    Single
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    700V
  • RMS Current (Irms)
    4A
  • Hold Current
    15mA
  • Trigger Device Type
    TRIAC
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    40A 42A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    5mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    15mA
  • Leakage Current (Max)
    0.75mA
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    10V/us
  • Triac Type
    Logic - Sensitive Gate
  • RMS On-state Current-Max
    4A
  • On-State Voltage-Max
    1.4V
  • Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min
    1V/us