  • BTA208X-1000C0/L01
BTA208X-1000C0/L01
advertisement
Manufacturer No:
BTA208X-1000C0/L01
HK JDW NO:
887-BTA208X-1000C0/L01
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Description:
TRIAC 1KV 8A TO220F
Step5Bar-code shipping tag
BTA208X-1000C0/L01
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
    Single
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Trigger Device Type
    SNUBBERLESS TRIAC
  • Voltage - Off State
    1kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    65A 71A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    35mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    50mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    8A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1000V