  • BTA208X-800E,127
BTA208X-800E,127
advertisement
Manufacturer No:
BTA208X-800E,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BTA208X-800E,127
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Description:
TRIAC SENS GATE 800V 8A TO220-3
Step5Bar-code shipping tag
BTA208X-800E,127
    Select All
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Trigger Device Type
    TRIAC
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    65A 72A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    10mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    25mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    8A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    800V
  • Triac Type
    Logic - Sensitive Gate
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    125°C TJ