  • BTA425Y-800BTQ
BTA425Y-800BTQ
advertisement
Manufacturer No:
BTA425Y-800BTQ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BTA425Y-800BTQ
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
Description:
TRIAC 800V 25A TO220AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BTA425Y-800BTQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Isolated Tab
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Configuration
    Single
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    250A 275A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    50mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    75mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    25A