  • BTS51802EKAXUMA1
BTS51802EKAXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
BTS51802EKAXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BTS51802EKAXUMA1
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
BTS51802EKAXUMA1
Description:
N-Channel PMIC PROFET? Series BTS5180 13.5V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
BTS51802EKAXUMA1 Overview
It is packaged in the manner of a Tape & Reel (TR).This package is included in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad.The lighting driver is mounted in the Surface Mount position.The switch type is General Purpose.Keeping the temperature at -40°C~150°C TJ ensures reliable operation.The lighting driver has a total of 2 outputs that are available for use.To operate, it needs a supply voltage of Not Required.The maximum output voltage is N-Channel volts.The BTS5180 family contains this object.In total, there are 14 terminations.As far as the lighting driver is concerned, there are 1 functions.1.5AV is the maximum output of the LED driver.The supply voltage can be 13.5V for high efficiency.A component of this type is included in the PROFET? series.In this LED driver, the maximum supply voltage is configured to be 18V (Vsup).In order to operate normally, the supply voltage (Vsup) must be maintained above 8V.
BTS51802EKAXUMA1 Features
Supplied from 13.5V
BTS51802EKAXUMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies BTS51802EKAXUMA1 Power Switches ICs applications.
  • USB3.1 Power Delivery
  • Wearable Devices
  • USB Ports/Hubs
  • Hot-Swap Systems
  • Storage Drives
  • USB Power Distribution
  • Various applications equipped with buttons
  • Telecom and Network Systems
  • Wireless Modem Data Cards
  • Solid-State Drives
Step5Bar-code shipping tag
BTS51802EKAXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    PROFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    13.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BTS5180
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    N-Channel
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    18V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    8V
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    1.5A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    8V~18V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Turn On Time
    100 µs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    1.5A
  • Rds On (Typ)
    330m Ω
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Output Current Flow Direction
    SINK
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm