  • BU14OZ-178-HT
BU14OZ-178-HT
advertisement
Manufacturer No:
BU14OZ-178-HT
Manufacturer:
ON Shore Technology
HK JDW NO:
602-BU14OZ-178-HT
Package:
Datasheet:
BU14OZ-178-HT
Description:
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BU14OZ-178-HT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    0.3 mm
  • Termination Post Length
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Post
    0.100 2.54mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    78.7μin 2.00μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    Flash
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    14 (2 x 7)
  • Contact Material - Mating
    Beryllium Copper
  • Contact Material - Post
    Brass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    BU-178HT
  • Feature
    Open Frame
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Body Length or Diameter
    0.7 inch
  • Number of Contacts
    14
  • Contact Finish - Post
    Copper
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.397 inch
  • Body Depth
    0.169 inch
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    7mOhm