  • BUK6228-55C,118
BUK6228-55C,118
advertisement
Manufacturer No:
BUK6228-55C,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BUK6228-55C,118
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
BUK6228-55C,118
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 29m Ω @ 10A, 10V ±16V 1340pF @ 25V 20.2nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 173349
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BUK6228-55C,118
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    3
  • Power Dissipation-Max
    60W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    60W
  • Turn On Delay Time
    6.6 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    29m Ω @ 10A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.8V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1340pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    31A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    20.2nC @ 10V
  • Rise Time
    21.9ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±16V
  • Fall Time (Typ)
    10.6 ns
  • Turn-Off Delay Time
    22.5 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    31A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    55V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    55V