  • BUK624R5-30C,118
BUK624R5-30C,118
advertisement
Manufacturer No:
BUK624R5-30C,118
HK JDW NO:
554-BUK624R5-30C,118
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
BUK624R5-30C,118
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 4.5m Ω @ 25A, 10V ±16V 4707pF @ 25V 78nC @ 10V 30V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 16510
Step5Bar-code shipping tag
BUK624R5-30C,118
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    158W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.5m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.8V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4707pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    90A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    78nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±16V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    90A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0075Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    543A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    30V