  • BUK6C3R3-75C,118
BUK6C3R3-75C,118
advertisement
Manufacturer No:
BUK6C3R3-75C,118
HK JDW NO:
554-BUK6C3R3-75C,118
Package:
TO-263-7, D2Pak (6 Leads + Tab), TO-263CB
Datasheet:
BUK6C3R3-75C,118
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 3.4m Ω @ 90A, 10V ±16V 15800pF @ 25V 253nC @ 10V TO-263-7, D2Pak (6 Leads + Tab), TO-263CB
Quantity:
In Stock : 2639
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BUK6C3R3-75C,118
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    7
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    7
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G6
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    300W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    45 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.4m Ω @ 90A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.8V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    15800pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    181A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    253nC @ 10V
  • Rise Time
    217ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±16V
  • Fall Time (Typ)
    165 ns
  • Turn-Off Delay Time
    384 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    181A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    75V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0051Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    75V